Péče o šperky

Šperky se mají nosit a ne ležet ve šperkovnici či krabičce. To ale sebou nese běžné známky opotřebení jako škrábance nebo ztrátu lesku, obojí je naprosto v pořádku. Ukazuje to, že s vámi vaše šperky žijí váš život. Pokud budete o šperky pečovat mohou vám vydržet celou věčnost.

1. Ukládání šperků

Pokud své šperky zrovna nenosíte, uložte je do krabičky nebo šperkovnice vystlané jemnou látkou, kde je sucho a tma.

Při dlouhodobém uskladnění doporučuji šperky uzavřít do plastových sáčků, které zamezí přístupu kyslíku a vlhkosti, a tím i nežádoucí oxidaci.

2. Péče o perly

Perlové šperky byste měli uchovávat v krabičce, která bude pro ně speciálně vyhrazená, a každý kus by měl být uložen zvlášť v měkkém ochranném obalu. Šperkovnice by neměla být úplně neprodyšná, protože perly potřebují dýchat.

Jsou měkké a proto je nikdy nečistěte ničím kovovým. Snadno se mohou poškodit. Nesmí být vystaveny ani vysokým teplotám, protože by mohly prasknout, zčernat, ztratit lesk. Neměly by přijít do kontaktu ani s chemickými látkami jako jsou parfémy, make up, různé krémy a podobně.

Jelikož je perla ke kovu připevněná lepidlem, je normální, že se časem může uvolnit, i když je lepená kvalitním lepidlem. Proto doporučuji pravidelně lepené perly kontrolovat. Stačí vzít perlu mezi prsty a jemně zkusit pootočit. Pokud se perla hýbe, tak je lepší nechat perlu u odborníka přelepit.

3. Kosmetika a chemikálie

U zlata doporučuji vyhnout se například čisticím prostředkům na bázi chlóru (Savo apod.). Chlór způsobuje černání stříbra a ani zlato se jeho vlivu nemusí vždy ubránit. Kosmetika, krémy a parfémy, vyšší pH pokožky nebo slaná voda mohou mít vliv na zabarvení šperu.

Ani styk s kosmetikou nedělá šperkům nejlépe. Obzvláště perly bývají velmi citlivé a styk s chemickými látkami přítomnými v lacích na vlasy a jiných kosmetických přípravcích se jim může stát osudným. Drahé kovy a drahé kameny nemají rády barvy na vlasy či parfém – kosmetika může zanechat na špercích povlak, který se špatně odstraňuje. Neberte si šperky na koupání v termálních lázních ani chemicky ošetřovaných bazénech.

4. Kontakt s kovy

Doporučuji abyste byli opatrní a neodřeli si zbytečně své šperky například o klíče, které nosíte v kapse nebo v kabelce. Při nějaké náročnější manuální práci například s nářadím doporučuji raději šperky sundat.

5. Čištění šperků

Pokud je Váš šperk špinavý, očistěte ho teplou vodou a následně usušte jemnou textilií. Při větším znečištění můžete použít malé množství mýdla a starý zubní kartáček, ale pak nezapomeňte šperk dobře osušit. Pro domácí použití jsou také vhodné základní ultrazvukové čističky, kde dobře vyčistíte i vaše brýle. Pokud chcete oživit lesk, tak nezbytným pomocníkem je leštící hadřík. Vyleští šperk k dokonalému lesku.

Pokud chcete mít své šperky jako nové, doporučuji si je nechat vyleštit a také vyčistit ultrazvukem u odborníka, uvidíte, že výsledek stojí opravdu za to a vy s nimi můžete znovu zazářit.